Udskriv siden

    Sidste nyt fra Nysumbanen

    Af: Klaus Knudsen

    Sidste nyt fra Nysumbanen.

    På Nysumbanen er autoværnet i opløbssvinget erstattet med et nyt langs grøften og der er lavet kørb og sandfang. Det er næsten færdigt og ser rigtigt godt ud.

    Det gamle dommertårn er fjernet og det nuværende smutter også snart ,og erstattes med en ny bygning som kommer til at indholde lokaler til beregnere, løbsledere, speaker, dommere og jury, lægerum og endelig lokale til officials samt nye toiletter. Derefter fjernes pitten. Dette byggeri skal være færdigt til d. 1 april.

    ZULU Djævleræs.

    Som du måske ved er der lavet 14 udsendelser i 2007. Til næste år skal vi i foråret have et par arrangementer hvor firmaer an komme ud at køre i Folke Racerer. Vil du være med og har en bil som du vil leje ud til formålet kan du kontakte Carsten Storgaard på 40533608 for at få mere at vide om de nærmere betingelser.

    Det kan være at vi efter sommerferien skal lave en ny omgang ZULU Djævleræs og også her skal vi bruge biler.

     

    Jeg har lige været på intenettet og der set at priserne på en folke racer i Sverige i 2008 er 6500 Sv. Kr.

     

    Kaj S

    02.01.2008